ויבק 1

אילן וטלי יקיריי, תודה תודה תודה על התמיכה ועל חוויה נפלאה, בזכותי ובזכותכם יצאתי עם חיוך שלא נמחק.

 אמא של עמית

 

 

 לידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי (ללנ"ק 1  \  ויבק 1)

 

כ 20% מן היולדות עוברות ניתוח קיסרי.

חלק מן הניתוחים מתוכנן מראש ומבוצע בהתוויות רפואיות מסויימות, חלק מן היולדות עוברות את הניתוח בשלבים מוקדמים  של הלידה או  במהלכה, ולעיתים הניתוח מבוצע ממש בשלבי לידה מתקדמים.

הסיכוי (המקובל במרכזים הרפואיים) ללדת נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי  הינו כ 50-60%,  והסיכוי ללידה נרתיקית אחר שני ניתוחים קיסריים אפסי.

 

סיבה שכיחה למצב בו יולדת, לאחר ניתוח קיסרי, מגיעה לניתוח קיסרי חוזר, קשורה לאופן בו מאפשרים/לא מאפשרים  את הלידה. בניסיון ללידה נרתיקית, קיימת, לרוב, דרישה לניטור רציף – דבר המחייב ריתוק למיטה . קיימת התווית נגד יחסית מביצוע זירוז ביולדת לאחר ניתוח קיסרי – כך, במצבים בהם מתבקש זירוז, תהיה העדפה לנתח את היולדת.

רוב היולדות, במיוחד לאחר שעברו ניתוח קיסרי בעברן, מאושפזות או שוהות בחדר הלידה כבר בשלב הלטנטי וחלקן  מקבלות אפידורל בשלבים מוקדמים מידי של הלידה.  עובדה, העלולה להשפיע על התקדמות הלידה ולעכבה.

 

למרות, רמת הסיכון הנמוכה (הסיכון לקרע בצלקת במהלך לידה קטן מחצי אחוז), חלק לא מבוטל מהיולדות במצב זה יטופלו, כאמור,  באופן זהיר.

הנסיבות בהן בוצע הניתוח הקודם, עלולות להשפיע על שיקול הדעת של הצוות  המטפל בחדר הלידה ולהשליך , לעיתים באורח שלילי , על הסיכוי שינתן, להצליח ללדת בלידה רגילה. במיוחד כאשר  הנסיבות שהביאו לניתוח בלידה הקודמת, חוזרות על עצמן.

 

ככלל, מתן אפידורל בשלבים מוקדמים ופקיעת מים מוקדמת- כל אלה מובילים  לתוצאות פחות טובות ולשיעור ניתוחים גבוה.

 

הליווי של יולדות שמיועדות ללידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי בג'הארה דולה, נעשה לאור האמור לעיל, ומתוך כוונה להימנע מכשלים שתוארו כאן.

ההתוויות לאשפוז האישה , להתערבויות וזירוז, נעשות ביתר זהירות, כדי לאפשר, ככל שניתן, תחילת לידה עצמונית.  נשתדל לעזור ליולדת להתקדם בלידה פעילה, וננסה להימנע  מאפידורל מוקדם (אם בכלל).

ההשגחה הרפואית , בצמוד לתמיכה הפעילה והשימוש בבריכת הצירים במרכז במהלך לידה פעילה ועד שלבים מתקדמים של הלידה, ומעבר בתזמון טוב לביה'ח, מביאים תוצאות מעולות   - 98% מהיולדות איתנו, שעברו ניתוח קיסרי יחיד בעברן, ילדו בעזרתנו בלידה וגינלית - שיעור שהוא ללא השוואה למתרחש בבתי החולים .

סיפורי לידה ויבק 1.

סיפור הלידה של עמית

 

וואוו !! ילדתי ! ילדתי ! כן, אחרי ניתוח קיסרי ילדתי !  בניגוד לכל אנשי ה"עדר" המצוי  שהבליחו לעברי: "טוב אחרי קיסרי אחד, בודאי יהיה קיסרי נוסף"...

לא האמנתי שאפשר להגיד על לידה: "איזה כיף ושהיה מדהים" ! תחושה עילאית כזאת באמת עוד לא הרגשתי.
הצעקה האחרונה היתה לא מתוך כאב אלא מתוך אושר אחד גדול.

לסיפור המלא >

קסם של מסע

.

הלידה הראשונה אמנם הסתיימה בפלא מדהים שהאיר את חיינו עם עדיקוש המדהימה אבל עם זאת עם צלקת לא קטנה ועם טעם רע על הצוות הרפואי שליווה את הלידה בבי"ח שאין צורך להזכיר את שמו מפאת לשון הרע....

לסיפור המלא >